Forum dla administratorów stron WWW i developerów

Witaj!

AdminZone.pl to miejsce w którym możesz dowiedzieć się jak szybko i skutecznie wypromować swoją stronę WWW, zachęcić użytkowników do wypowiadania się i aktywnego udziału w życiu takiej strony.
Dołącz do naszej społeczności aby w pełni korzystać z usług oferowanych przez AdminZone.pl
Zaloguj się
lub
Zarejestruj się
 
Awatar użytkownika
Wildhells
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 06 sty 2014, 0:27

Re: Misago - Temat główny

07 sty 2014, 0:29

Projekt jest naprawdę wspaniały. Także śledzę już go od dłuższego czasu głównie z niezarejestrowanego użytkownika, ale widać, że masz potencjał i chęci. Liczę, że niedługo przegonisz phpBB2 by Przemo i MyBB. Powodzenia!


 
Awatar użytkownika
kaaleth
Stały użytkownik
Posty: 374
Rejestracja: 21 sie 2012, 18:49
Kontaktowanie:

Re: Misago - Temat główny

07 sty 2014, 1:00

Myślę, że nie ma co porównywać Misago do żadnych z forów, które wymieniłeś. To całkowicie inny świat.


 
Awatar użytkownika
Ralfp
Stały użytkownik
Posty: 476
Rejestracja: 11 sie 2012, 9:16

Re: Misago - Temat główny

07 sty 2014, 1:15

Na przegonienie są zerowe szanse bo instalacja będzie za trudna dla admina phpBB/MyBB, a tych którzy zrozumieją coś z tutoriali "za rączkę" dla polskich hostingów może odstraszyć odstraszyć objętość tychże. :)

Z niestandardowych rzeczy Misago wymaga:
- dostępu do shella (bo instalacja/update/restart robi się z linii komend)
- dostępu do Node.js (do kompilacji CSS i JS z plików źródłowych)
- Zagwarantowane 60M pamięci na procesy

Z rzeczy które fajnie mieć ale nie trzeba:
- dostęp do Memcached (dobrze mieć przynajmniej trzy instancje: dla sesji, dla danych, dla FPC)
- dostęp do Celery (Celery to kolejka zadań do wykonania dla Pythona, Misago przekazuje jej wysyłanie e-maili, sprawdzanie linków które postują userzy i aktualizowanie indeksu postów w szukajce)
- PostgreSQL zamiast MySQL - Misago pilnuje spójności danych w bazie (czego swoją drogą nikomu w PHP nie chce się robić bo jest zbyt wolne) za pomocą transakcji i blokowania wpisów w bazie danych. Funkcje te są sprawniejsze w PostgreSQL. Poza tym pewne mechanizmy będą szysze (tabela online, dynamiczny ranking userów) dzieki innemu podejściu PostgreSQL do operacji na danych.

Patrząc na pl hostingi, fajną ofertę budowaną pod Py/Ru/No i wpełni spełniającą podane wymagania ma Megiteam.pl.

Na start, kiedy twoje forum jest małe, pakiet XS jest jak znalazł. W 60M zmieści się proces Misago (zajmujący 40M), i 2 małe instancje Memcached (4MB na sesje i 1 MB na dane aplikacji). FullPage Cache (Cache całych stron) które znacznie zmniejsza obciążenie servera generowane przed odwiedziny gości nie będzie dostępne, ale nie będzie i potrzebne. Brak Celery będzie można spokojnie przeżyć zwalając aktualizacje na Crona a wysyłanie e-maili na na główny proces (dodaje to ułamkowe spowolnienie po napisaniu wiadomości).

Jak ruch na forum zacznie rosnąć, można przejść na pakiet S, odpalić dodatkowe bajery i tyle.

Zaletą Megiteam są bajery które ułatwiają pracę z Pythonem/Django. W panelu admina można sobie wyklikać "zrób mi katalog fajneforum, uruchom w nim puste Django i skieruj na to domenę fajneforum.com". W panelu też można poza dodawaniem/usuwaniem/edytowaniem baz danych, domen i kont email można uruchamiać też instancje Memcached, Celery, a jak potrzeba, uruchomić dodatkowe procesy Misago, rozkładając ruch na forum na kilka procesów.

Inna sprawa że przy podłączeniu tych wszystkich usług do Misago, trzeba się trochę napisać ręcznie edytując wpisy w pliku konfiguracyjnym.


 
Awatar użytkownika
kaaleth
Stały użytkownik
Posty: 374
Rejestracja: 21 sie 2012, 18:49
Kontaktowanie:

Re: Misago - Temat główny

08 sty 2014, 0:13

Niech pomyślę, daj mi chwilę na ogarnięcie wszystkich mych spostrzeżeń w całość. Zatem:

- Misago nie zainstalują gimbusy, pseudohajkerzy, dresy i neokidy ze względu na instalację, która - nie okłamujmy się - okaże się dla nich zbyt skomplikowana,
- Misago kierowane będzie/jest (niepotrzebne skreślić) dla osób, które chcą przeznaczyć na forum "więcej niż zwykle" mając na uwadze oczywiście ceny hostingów oferujące środowisko wprost sprzyjające i wymagane do postawienia forum na wspomnianym rozwiązaniu, a wzoruję się oczywiście na przykładzie megiteam (pakiet S to 24zł/30 dni, czyli ~300zł/1rok),
- ... idąc tym śladem, zakładam, że w zainteresowanych użytkownikach będzie więcej elity, niż przeciętnych zjadaczy chleba. Mam tu na myśli jakieś instytucje, czy firmy, które na spokojnie mogą pozwolić sobie na utrzymanie takiego serwera,
- o ile powyższy myślnik byłby prawdziwy, można byłoby dorzucić też płatną licencję Misago + usługę tejże hardcorowej instalacji. Skoro produkt celuje w nie-plebs, a ludzi stać na obsługę Misago, to i myślę, że dodatkowe koszty (wspomniane w poprzednim zdaniu) nie byłby dla nikogo problemem,
- misago-project.org to na chwilę obecną główne, oficjalne forum. Misago.pl to tylko polski support. Zakładam więc, że kiedy produkt rozwinie skrzydła (przy sukcesywnym scenariuszu), to tak naprawdę rodzime wsparcie zostanie zdane na siebie. Brzydziej mówiąc, olane, bo M-P.org działać będzie na zasadzie "nie przyznajemy się skąd jesteśmy, piszemy tu w ynglyszu i koniec". Równie dobrze może paść, jeśli nie znajdzie się garść osób chętna do oferowania wsparcia czy też kontynuacji tłumaczenia. Nawet teraz szału nie ma, tylko l0ud stara się ogarniać.

O ile 3 ostatnie myślniki zostały wyssane z mojego palca, to jak dla mnie sama instalacja i drogi hosting na postawienie Misago jest ogromnym strzałem w kolano. Strzałem, który może okazać się nawet śmiertelnym.

Trochę bełkotu wypisałem, ale jestem od godz. 5 na nogach, więc myślę, że mniej więcej sens wyłapiecie.


 
Awatar użytkownika
Ralfp
Stały użytkownik
Posty: 476
Rejestracja: 11 sie 2012, 9:16

Re: Misago - Temat główny

08 sty 2014, 9:06

kaaleth napisał/a:
Trochę bełkotu wypisałem, ale jestem od godz. 5 na nogach, więc myślę, że mniej więcej sens wyłapiecie.


Znacznie więcej niż trochę, ale tak to jest jak się pisze na temat o którym się "wie że nic się nie wie" ;)

Pierwszy myślnik to szczera prawda, ale ja nigdy nie nastawiałem się na masówkę. Powiem więcej, Misago to soft walczący z tyranią PHP i MySQL!

kaaleth napisał/a:
- Misago kierowane będzie/jest (niepotrzebne skreślić) dla osób, które chcą przeznaczyć na forum "więcej niż zwykle" mając na uwadze oczywiście ceny hostingów oferujące środowisko wprost sprzyjające i wymagane do postawienia forum na wspomnianym rozwiązaniu, a wzoruję się oczywiście na przykładzie megiteam (pakiet S to 24zł/30 dni, czyli ~300zł/1rok),
- ... idąc tym śladem, zakładam, że w zainteresowanych użytkownikach będzie więcej elity, niż przeciętnych zjadaczy chleba. Mam tu na myśli jakieś instytucje, czy firmy, które na spokojnie mogą pozwolić sobie na utrzymanie takiego serwera,


Ale pakiet XS to połowa tego, poza tym można się rozliczać jak sobie dusza zapragnie. m-p.org opłacam na 3 miesiące, ale tyle przez ten czas każdy zdoła sobie chyba odłożyć?

(Inna sprawa że wiele osób hostuje się na hostingach typu Progresso albo Kei bo różnica jakościowa do masówki jest kosmiczna.)

Reszta to bzdury wymieszane z hejtem, i nie będę na to odpowiadać. Niech zainteresowani sami ocenią kiedy przyjdzie czas.


 
Awatar użytkownika
kaaleth
Stały użytkownik
Posty: 374
Rejestracja: 21 sie 2012, 18:49
Kontaktowanie:

Re: Misago - Temat główny

08 sty 2014, 10:16

Tu nie ma hejtu. Niegdyś zastanawiałeś się, czy aby na pewno Misago uczynić darmowym rozwiązaniem. Myślę, że nie jesteś w stanie odpowiedzieć na tę kwestię, bo sam jeszcze jej nie rozważyłeś. Jak dla mnie, sprawy polskiego supportu są niemalże pewne. Misago samo wykruszy się tym, że kierowane jest w ograniczoną grupkę odbiorców.

Jestem ciekaw tylko, czy jest sens spędzania tak dużego czasu nad czymś, co będzie mało praktyczne. Sądzę, że doskonale o tym wiesz. Jeśli jednak pokładasz w to nadzieje, to w tym musi być coś więcej, co na ten czas jest tajemnicą.
Ostatnio zmieniony 08 sty 2014, 10:17 przez kaaleth, łącznie zmieniany 1 raz.


 
Awatar użytkownika
Ralfp
Stały użytkownik
Posty: 476
Rejestracja: 11 sie 2012, 9:16

Re: Misago - Temat główny

08 sty 2014, 11:05

kaaleth napisał/a:
Myślę, że nie jesteś w stanie odpowiedzieć na tę kwestię, bo sam jeszcze jej nie rozważyłeś.


Jakbym jej nie rozważył, nie hostował bym kodu na githubie skąd każdy może go sobie wziąć i samemu uruchomić instancję. Faktycznie, logicznym jest udostępnianie kodu za free kiedy ma być sprzedawany :D

Misago ma być darmowym i otwartym rozwiązaniem forum które działa samodzielnie, ale którego można używać też jako modułu w większych projektach na Django. Płatność rozwiązania jest poza dyskusją, jak już to można by stworzyć platformę do hostowania Misago jednym kliknięciem, ale nie w PL - nasze prawo nie sprzyja OS.


kaaleth napisał/a:
Jak dla mnie, sprawy polskiego supportu są niemalże pewne. Misago samo wykruszy się tym, że kierowane jest w ograniczoną grupkę odbiorców.


Znajomość SSH i gotowość płacenia 25zł/miesiąc za hosting to faktycznie bardzo ograniczona grupka odbiorców. Niespodzianka, deployment dużej ilości aplikacji w Symfony2 i Zend wygląda tak samo: upload plików, edycja configu, odpalenie przez SSH poleceń które stworzą bazę danych i dopięcie instancji Memcached.

Oczywiście że hejcisz. Jakbyś nie hejcił inaczej byś formułował swoje wypowiedzi i miałbyś inną tezę.


 
Awatar użytkownika
kaaleth
Stały użytkownik
Posty: 374
Rejestracja: 21 sie 2012, 18:49
Kontaktowanie:

Re: Misago - Temat główny

08 sty 2014, 13:24

Ralfp napisał/a:
Jakbym jej nie rozważył, nie hostował bym kodu na githubie skąd każdy może go sobie wziąć i samemu uruchomić instancję. Faktycznie, logicznym jest udostępnianie kodu za free kiedy ma być sprzedawany :D


Patrz, Burning Board czy triale IPS'u?

Ralfp napisał/a:
Znajomość SSH i gotowość płacenia 25zł/miesiąc za hosting to faktycznie bardzo ograniczona grupka odbiorców. Niespodzianka, deployment dużej ilości aplikacji w Symfony2 i Zend wygląda tak samo: upload plików, edycja configu, odpalenie przez SSH poleceń które stworzą bazę danych i dopięcie instancji Memcached.


Nie musisz udawać, że to nie przejdzie. W dzisiejszych czasach wszyscy stawiamy na wygodę. Wszystkim zależy na czasie i oszczędności pieniądza. Z chęcią zobaczę osoby, które będą wydawać na takie rozwiązanie: hosting i odpowiednie usługi, aby uruchomić forum o funkcjonalności punBB. Tak w ogóle to skąd u Ciebie takie obrzydzenie PHP/MySQL, bo cały czas nie potrafię do tego dotrzeć.

Zbieram tylko informacje na temat Misago. Jestem po prostu ciekaw jak to wygląda, bo ileż można czytać komentarzy typu "super, zapowiada sie obiecująco!", "czekam" - na co? Kiedy konkretów brak. Zachwycać sie wiec nie ma czym. ;)


 
Awatar użytkownika
Ralfp
Stały użytkownik
Posty: 476
Rejestracja: 11 sie 2012, 9:16

Re: Misago - Temat główny

08 sty 2014, 18:34

kaaleth napisał/a:
Patrz, Burning Board czy triale IPS'u?


Taak? I obie były wydane na licencji GPL które sprawiały że każdy mógł je dalej dystrybuować oraz nie miały zaszyfrowanych plików jako gwarancji?

Znowu nie wiesz o czym gadasz ale npnp

kaaleth napisał/a:
funkcjonalności punBB


Nie wiesz o czym gadasz.

kaaleth napisał/a:
Tak w ogóle to skąd u Ciebie takie obrzydzenie PHP/MySQL, bo cały czas nie potrafię do tego dotrzeć.


Jakbyś programował to byś wiedział, ale spoko.

kaaleth napisał/a:
Zbieram tylko informacje na temat Misago. Jestem po prostu ciekaw jak to wygląda, bo ileż można czytać komentarzy typu "super, zapowiada sie obiecująco!", "czekam" - na co? Kiedy konkretów brak. Zachwycać sie wiec nie ma czym. ;)


Wystarczyło ruszyć tyłek, postawić sobie kod na localhoście i zobaczyć jaka funkcjonalność jest w standardzie, ale wygodniej jest wziąść klawiąturę i zacząć smarować cudzy tyłek.

Proponuje zmienić avatar.


kaaleth napisał/a:
Zachwycać sie wiec nie ma czym. ;)


Zatem hejtujmy. Rzucajmy kupą. Owsiaka też hejtują ignorując fakty, więc jestem w doborowym towarzystwie.


 
Awatar użytkownika
kaaleth
Stały użytkownik
Posty: 374
Rejestracja: 21 sie 2012, 18:49
Kontaktowanie:

Re: Misago - Temat główny

08 sty 2014, 19:06

Spodziewałem się takiej odpowiedzi. Wiesz co jest najlepsze? W tym momencie dałeś przykład tego, że to Ty się spiąłeś. Gubisz się, walisz błędy ortograficzne, używasz potocznego języka "spoko", "np.". Ponadto obraziłeś mnie marną wzmianką o awatarze. Z kilometra widać, że nie jesteś nastawiony na krytykę, której w zasadzie nie dostrzegłem czytając raz jeszcze moje wypowiedzi. Wybacz, ale wiedzę to możesz mieć dużą, zaś cech programisty w ogóle nie dostrzegam. Na co dzień spotykam jednostki programujące niekoniecznie webowe aplikacje i doskonale wiem, że dostaje im się po "pupie" za olanie niektórych funkcji, które każde community chciałoby mieć "teraz i już". Nigdzie nawet nie napisałem, że Misago jest niepraktyczne, słabe, do bani, źle napisane i tak dalej. Ty zaś, od razu poleciałeś na mnie z kijem, jakbym miał zaraz odsunąć Cię od tego projektu. Masz na koncie Callisto, Pegazusa, kawałki (niejednego pewnie) uniBoarda, skrypt blogowy i zapewne wiele innych aplikacji. Spędzasz wiele godzin na forach poświęconych programowaniu. Czytasz posty, komentarze, wypowiedzi, wpisy etc. Naprawdę nie znasz świata? Gdybyś odpowiedział na każde pytanie w miarę normalnie to myślę, że nie byłoby takiej sytuacji, jaka jest teraz. Ogarnij się, bo ta dyskusja do niczego nie prowadzi.


 
Awatar użytkownika
Ralfp
Stały użytkownik
Posty: 476
Rejestracja: 11 sie 2012, 9:16

Re: Misago - Temat główny

08 sty 2014, 19:18

Oczywiście że się spiąłem, bo nie krytykujesz tylko uprawiasz hejt. Kłamiąc starasz się wykazać że Misago jest martwe, złe i nie powinno być robione. Po co? Co masz do zyskania? Nawet nie pisz mi teraz że nic takiego nie napisałeś...

Każda z twoich wypowiedzi była fałszywa, oparta na twoim widzimisie i kompletnie ignorancka. Jakbyś się pytał to bym odpowiadał, ale ty stawiałeś swoje nieprawdziwe tezy obliczone na wykazanie że projekt jest innym stanie niż naprawdę. Sorry winnetou ale albo sie szanujemy, albo na siebie skaczemy. Ty przekroczyłeś tą granicę wysuwając wobec mnie kompletnie nieprawdziwe zarzuty.

Jakbyś miał szczere intencje inaczej formułował byś swoje wypowiedzi. Nie pisał byś bzdur o tym że chcę skomercjalizować Misago albo że ma mniej funkcji niż PunBB.

Traktuję swoją pracę z dumą i nie będe się pieścić z takimi ludźmi.


 
Awatar użytkownika
Conor29134
Użytkownik
Posty: 88
Rejestracja: 17 maja 2013, 16:51

Re: Misago - Temat główny

08 sty 2014, 20:14

Ralfp napisał/a:

kaaleth napisał/a:
funkcjonalności punBB


Nie wiesz o czym gadasz.

Przepraszam że się wtrącam w kłótnie zapewne kaaleth sugwerował się tym postem
Ralfp napisał/a:
Po 957 commitach Misago 0.3 jest już na masterze. :)

Jest jeszcze parę problemów którym trzeba się przyjrzeć nim będę mógł się zabrać za 0.4, ale póki co jest okey.

Mam też satysfakcję że wraz z releasem 0.3 Misago potrafi wszystko to co FluxBB. B-)

tylko że to była wersja 0.3


 
Awatar użytkownika
Ralfp
Stały użytkownik
Posty: 476
Rejestracja: 11 sie 2012, 9:16

Re: Misago - Temat główny

08 sty 2014, 20:19

Pooddychałem głęboko i się uspokoiłem. Zajrzałem do papierów z sądu, i mi znowu ciśnienie podskoczyło. Prześpie sie, pojawie się w sądzie na rozprawie, popije sobie trochę, przeczytam posty jeszcze raz i zastanowię się czy sam się nie nakręciłem zbytnio. :|

Pozdr.


 
Awatar użytkownika
Ralfp
Stały użytkownik
Posty: 476
Rejestracja: 11 sie 2012, 9:16

Re: Misago - Temat główny

10 sty 2014, 22:48

Pierwsze ruchliwe forum przeszło na Misago:

http://misago.pl/thread/wrazenia-po-pie.../#post-264


 
Awatar użytkownika
Macsch15
Administrator
Posty: 1968
Rejestracja: 10 sie 2012, 16:12
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Re: Misago - Temat główny

Autor tematu

11 sty 2014, 0:42

Ładnie.

Przyznam że trochę się zdziwiłem jak zobaczyłem obciążenie CPU w phpbb3 w porównaniu do Misago.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Facebook [Bot] i 4 gości