Strona 1 z 1

Złe praktyki rozbudowywania stron

: 18 lis 2012, 15:52
autor: Macsch15
Zaprosić użytkownika na stronę jest prosto, wystarczy jakiś ukryty link czy nieprawdziwy lub "podkolorowany" opis, prawda jest taka że stronie taki użytkownik zmuszony (przypadkowo lub nie) do odwiedzenia jej jest mało przydatny, zaliczy jeden UU* i 100% współczynnika odrzuceń**.
Trudniejsza jest sprawa aby ten użytkownik został na witrynie i czynnie uczestniczył w jego rozwoju, przykładowo pisząc komentarze do artykułów.
Może być dużo czynników które temu pomogą, gdyby wymieniać te ważniejsze:

  • 1. Szybkość wczytywania strony, stabilność
    Nikt nie lubi jak podstrona ładuje się kilka sekund, szczególnie kiedy jest się niecierpliwym. Osobiście wyłączam taką stronę jak nie zakończy ładowania w ciągu 2-3 sekund.
    Administrator powinien zadbać o to aby strona była dobrze zoptymalizowana i miała odpowiedni serwer do wymagań.

    Hostingodawca powinien zapewniać przynajmniej 99.98% dostępności w ciągu roku, jest to bardzo istotne dla samych potencjalnych stałych użytkowników jak i dla wyszukiwarek które nie będą indeksować strony która nie działa lub przekracza jakiś określony maksymalny czas wczytywania.

  • 2. Wygląd i estetyka strony
    Kolory powinny być stonowane tak, aby nie raniły oczu podczas dłuższego przeglądania strony.
    Czcionki powinny być wyraźnie (ciemne na jasnym tle i odwrotnie), tło najlepiej jednorodne - bez udziwnień, w żadnym wypadku nie powinno się wstawiać jakiejś tapety która może mieć nawet parę MB(!), nie każdy musi mieć odpowiednio szybkie łącze i komputer.
    Strony na których jest bardzo ciemny/czarny styl trudniej się czyta tekst na nich zawarty.
    Przydatne linki takie jak rejestracja, logowanie, menu, nawigacja powinny być w widocznych miejscach ale nie natrętnych (za duże czcionki, "miganie", jaskrawe kolory), użytkownik który ich szuka - na pewno je znajdzie.

  • 3. Dodatki
    Nic na siłę! Nie potrafię się wyrazić jak bardzo irytujące są dodatki w stylu odtwarzacza muzyki który się sam włącza i jeszcze gorzej jak go wyłączyć nie można, ktoś może słuchać innej muzyki, może mieć głośno ustawione głośniki (a obok śpi X miesięczne dziecko które po 4 godzinach płaczu usnęło) albo po prostu nie życzy sobie żeby coś takiego włączało się bez jego wyraźnej zgody.
    Podobnie ma się sprawa z filmami czy aplikacjami flash.

    Podążające za użytkownikiem wielkie bannery zakrywające większość strony z czerwonymi napisami w H1 o fajnej sprawie jaką jest rejestracja wcale nie jest sensownym wyjściem, po co komu użytkownik przykładowo z 0 ilością wpisów który ostatnio był aktywny parę lat temu? Stronę napędzają aktywni.

  • 4. Reklamy
    Jestem w stanie napisać teorię że reklamy lubią tylko administratorzy którzy sami je wstawili - w końcu czerpią z nich zyski (pomijając to że mogą w prosty sposób wyłączyć wyświetlanie ich dla siebie).

    Nietrafione (niezgodne z tematyką strony) reklamy, dodatkowo bardzo nachalne (głosowe, zabierające kontrolę nad myszką, bez możliwości zamknięcia) oraz ich bardzo duża ilość (na dole, na górze, na prawym boku, na lewym boku, w tekście, kryptoreklamy) są istnym strzałem w stopę dla owej witryny. Szczególnie gdy jest ona młoda.

    Wszystko z rozwagą i zdrowym rozsądkiem. :)


  • 5. Treść
    Sztuczne zapełnianie strony informacjami z innej, zatrudnianie ludzi którzy mają za zadanie odpisać "Tak" lub "Nie", treści nieprawdziwe a także napisane niechlujnie (błędy ortograficzne, brak znaków diakrytycznych i interpunkcyjnych, składniowe) z pewnością nie przyciągną użytkownika.

    Treść ma być indywidualna, napisana czytelnie, zrozumiała i łatwa do czytania.

    Co więcej, z taką bezwartościową treścią nie ma co liczyć na wysokie pozycje w przykładowo Google jako że rozpoznają one unikalne treści ze strony jak i ich częstotliwość publikacji.



* UU - Unikalne odwiedziny.
** Współczynnik odrzuceń - Wskazuje zainteresowanie stroną, im dłużej użytkownik przemieszcza się po niej - współczynnik maleje.

Re: Złe praktyki rozbudowywania stron

: 13 gru 2014, 17:18
autor: patryk85
Dzięki za info. Właśnie tego szukałem.

Re: Złe praktyki rozbudowywania stron

: 24 sie 2016, 9:24
autor: Pawel85
Była przez kilka lat moda na wodotryski i ciężkie animacje flash, teraz strony powinno się robić proste i czytelne, łatwe w nawigacji. Internauci coraz mniej czasu spędzają na stronach - potrzebne informacje powinny być łatwo dostępne.

Re: Złe praktyki rozbudowywania stron

: 24 sie 2016, 18:57
autor: Leos
Pawel85 napisał/a:
Była przez kilka lat moda na wodotryski i ciężkie animacje flash, teraz strony powinno się robić proste i czytelne, łatwe w nawigacji. Internauci coraz mniej czasu spędzają na stronach - potrzebne informacje powinny być łatwo dostępne.

Według mnie liczy się przede wszystkim prostota obsługi strony.

Re: Złe praktyki rozbudowywania stron

: 14 gru 2016, 14:09
autor: hightower
wg. mnie nastawienie na użytkownika końcowego i spełnienie jego oczekiwań, nie koniecznie gustu Klienta który ma swoje upodobania często niestety różniące się od oczekiwań konkretnej grupy docelowej firmy.

Re: Złe praktyki rozbudowywania stron

: 10 sty 2019, 14:17
autor: developer1
SEO to gówno; jebańcy którym nie wyszło nigdzie indziej bo albo zostali zdemaskowani, albo są za tępi i zrobili to tylko dla szpanu..... Wielkie Fuck You wszystkim takowym.

SEO umarło wraz z meta-poizdami.

Teraz jest PierdolePIN (PPN) jeb

pi***olić NASK