Forum dla administratorów stron WWW i developerów

Witaj!

AdminZone.pl to miejsce w którym możesz dowiedzieć się jak szybko i skutecznie wypromować swoją stronę WWW, zachęcić użytkowników do wypowiadania się i aktywnego udziału w życiu takiej strony.
Dołącz do naszej społeczności aby w pełni korzystać z usług oferowanych przez AdminZone.pl
Zaloguj się
lub
Zarejestruj się
 
Awatar użytkownika
Macsch15
Administrator
Posty: 1968
Rejestracja: 10 sie 2012, 16:12
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

phpBB - Temat główny

Autor tematu

11 sie 2012, 14:42

Temat główny dyskusji na temat popularnej, darmowej aplikacji forum - phpBB.


Pobieranie: http://www.phpbb.com/downloads/
Dyskusja o phpBB 3.1: http://www.adminzone.pl/phpBB-3-1-0-a1-...ia/tid/300
Dyskusja o phpBB 4: http://www.adminzone.pl/phpBB-4/tid/240


 
Awatar użytkownika
Trace
Stały użytkownik
Posty: 414
Rejestracja: 19 sie 2012, 18:45

Re: phpBB - Temat główny

19 sie 2012, 18:48

Mój ulubiony skrypt forum. Fakt, twórcy są dość konserwatywni i ciężko im się pogodzić z tym, że świat się rozwija. O co mi chodzi? Dokładnie o te denerwujące przekierowania, wprowadzenie dopiero niedawno szybkiej odpowiedzi i wolne wydawanie nowych wersji.
O ile w 2.X wkurzało, że co chwila łatali krytyczne błędy, o tyle brak nowych wydań z nową funkcjonalnością w 3.X (dokładniej chodzi o długo wyczekiwanie 3.1) troszkę drażni.
Ale cóż, to wolontariusze. Nie ma co od nich wymagać za wiele. Chęć poświęcania wolnego czasu dla uszczęśliwienia innych jest w sumie piękna :) .

Pozdrawiam,
Trace

PS.

Witam cię Macsch15 :). Pierwszy post na forum.


 
Awatar użytkownika
Macsch15
Administrator
Posty: 1968
Rejestracja: 10 sie 2012, 16:12
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Re: phpBB - Temat główny

Autor tematu

19 sie 2012, 18:55

Jeśli już mówimy o wadach, dodałbym do nich kwestię "instalowania" modyfikacji, dziwnych usprawnień jeśli chodzi o user-friendly, przykładowo z tytułami, standardowo są one generowane w sposób: "Adresforum.pl <bull> Nazwa tematu", albo dla działów "Adresforum.pl <bull> View forum Nazwa forum", logika? wywalanie tytułu tematu/nazwy kategorii na sam koniec.
Aa, no i szablony.

Trace napisał/a:
Witam cię Macsch15 :). Pierwszy post na forum.


Witaj! :-)


 
Awatar użytkownika
Trace
Stały użytkownik
Posty: 414
Rejestracja: 19 sie 2012, 18:45

Re: phpBB - Temat główny

19 sie 2012, 18:59

Jeśli już mówimy o wadach, dodałbym do nich kwestię "instalowania" modyfikacji, dziwnych usprawnień jeśli chodzi o user-friendly, przykładowo z tytułami, standardowo są one generowane w sposób: "Adresforum.pl <bull> Nazwa tematu", albo dla działów "Adresforum.pl <bull> View forum Nazwa forum", logika? wywalanie tytułu tematu/nazwy kategorii na sam koniec.


Na szczęście jest odpowiednik IP.SEO i vBSEO i dla phpBB - phpBB SEO :). Przyjazne adresy, brak duplikatów, przekierowywanie duplikatów, przyjazne tytuły, podobne tematy ( u dołu forum), mapa strony i takie tam...
http://phpbb-seo.com

Aa, no i szablony.


A co w nich nie tak? :)


 
Awatar użytkownika
Macsch15
Administrator
Posty: 1968
Rejestracja: 10 sie 2012, 16:12
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Re: phpBB - Temat główny

Autor tematu

19 sie 2012, 19:11

Trace napisał/a:
Aa, no i szablony.


A co w nich nie tak? :)


Małe możliwości, nawet w porównaniu z takimi szablonami w MyBB.
Wprawdzie są jakieś instrukcję warunkowe (tylko? nie widziałem innych), ale działają z tego co zauważyłem tylko na elementy które są wcześniej parsowane z tablicy jakiegoś pliku PHP.

Na innym forum pamiętam ile się naszukałem żeby znaleźć element który narzuca wielkość loga, znalazłem po kliku melisach później w pliku NA FTP(!) styles/p/imageset/imageset.cfg.

Zauważyłem opcję do włączenia używania PHP w szablonach, ale jeszcze z niej nie skorzystałem.


 
Awatar użytkownika
Trace
Stały użytkownik
Posty: 414
Rejestracja: 19 sie 2012, 18:45

Re: phpBB - Temat główny

19 sie 2012, 19:13

Małe możliwości, nawet w porównaniu z takimi szablonami w MyBB.


Już nie przesadzaj.

System szblonów
Systemy szablonów są dziś standardem(no prawie, czyt. PunBB). Zarówno MyBB jak i phpBB3 posiada takowy system. Jednak różni je sporo rzeczy. Przede wszystkim sposób przechowywania. W MyBB są one przechowywane w... bazie danych. I nic w tym strasznego gdyby nie to że nie są one w żaden sposób cachowane!
Teraz pomyśl. Za każdym razem gdy przechodziś na jakąś stronę na forum wszystkie jego elementy są ładowane z bazy. Teraz pomyśl ile to linijek kodu, i jak długo musi to trwać. O pomyśleniu jaki ma to skutek przy większym ruchu chyba nie muszę mówić... phpBB3 natomiast posiada system szablonów bardzo podobny do smarty. Szablony przechowywane są w plikach statycznych, dodatkowo są bardzo wydajnie cachowane, przez co wszystkie operacje które są w nich zawarte nie muszą być cały czas wykonywane.
Kolejny absurd to wykonywanie akcji w szablonach. W phpBB możemy w szablonach używać warunków czy nawet normalnego php. MyBB natomiast oferuje jedynie masę szablonów do manipulacji treścią.
W ten sposób, aby wyświetlić okno logowania w phpBB3 będzie ono wyglądać tak:
< !-- IF S_USER_LOGGED_IN -->Zaloguj
< !-- ELSE -->Jestes zalogowany< !-- ENDIF -->

Natomiast w MyBB zostajemy skazani na dwa szablony które w zależności od sytuacji są ładowane, oczywiście prosto z bazy danych. W MyBB nie użyjemy w szablonie żadnych warunków. Aby wyświetlić np. banner dla niezarejestrowanych w phpBB3 robie to prostym ifem, w MyBB muszę w global.php dodać
if(!$mybb->user['uid']) // unregistered / not logged in
{
$adthread = "Oto banner dla goscia";
eval("\$adthread = \"$adthread\";"); //oczywiscie eval musi byc
}
@edited
w tej chwili juz nie wiem jak jest z evaluowaniem, nie mam jak sprawdzic wiec prosze o sprostowanie
czy nie jest wymagany tylko gdy zostaje wykonana jakas akcja w php wewnatrz funkcji?

oczywiście mógł bym evalowac kolejne templatki i robić to zgodnie z ideą MVC, ale to tylko wydłuży czas generowania i wprowadzi jeszcze wiekszy chaos i problemy przy nowych wersjach

I dopiero w szablonie pod zmienną {$adthread} otrzymam obrobiony i wyevaluowany kod, na dodatek znajdujący się teoretycznie w "controlerze" zamiast w systemie szablonów. Prościej się nie da....
Szablonów w MyBB również nie wyedytujemy inaczej niż przez panel admina urozmaizony prototypowym color-syntaxem i pseudo-edytorem który nie działa w niektórych przeglądarkach(osobiście go od razu wyłączyłem bo pewnie nie raz mieliście sytuacje gdy nagle skasowało się pół szablonu...).


 
Awatar użytkownika
Macsch15
Administrator
Posty: 1968
Rejestracja: 10 sie 2012, 16:12
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Re: phpBB - Temat główny

Autor tematu

19 sie 2012, 19:42

Wiem, czytałem to już dawno temu ;)

Za krótko używam phpBB, takie są moje odczucia.

Każda zmienna w szablonie phpbb musi być zdefiniowana w jakiejś tablicy pliku PHP, a gdy jej nie ma?
W MyBB przykładowo może to być {$mybb -> user['uid']} albo {$mybb -> user['username']} czy {$mybb -> user['buddylist']}.

Tak, szablony w MyBB nie mają instrukcji warunkowych albo pętli foreach, szkoda.

W phpbb link do wylogowania w szablonach wygląda tak "{L_LOGIN_LOGOUT}" który jest przeparsowany z tablicy pliku functions.php funkcji page_header zmiennej $l_login_logout której wartość to
$l_login_logout = sprintf($user->lang['LOGOUT_USER'], $user->data['username']); 


Od którejś(?) wersji mybb nie trzeba korzystać z evala (tak wszędobylskiego w mybb) aby wyświetlić dane ze zmiennej.

Poza tym, wersja mybb 2.0 (?) ma mieć Twig'a, gdzie wtedy będzie phpbb3 (4?)?


 
Awatar użytkownika
Trace
Stały użytkownik
Posty: 414
Rejestracja: 19 sie 2012, 18:45

Re: phpBB - Temat główny

19 sie 2012, 19:45

Poza tym, wersja mybb 2.0 (?) ma mieć Twig'a, gdzie wtedy będzie phpbb3 (4?).


phpBB4 ma być oparte na Symfonii :).


 
Awatar użytkownika
Macsch15
Administrator
Posty: 1968
Rejestracja: 10 sie 2012, 16:12
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Re: phpBB - Temat główny

Autor tematu

19 sie 2012, 19:46

Wiadomo coś o jakiś postępach prac nad nim?


 
Awatar użytkownika
Trace
Stały użytkownik
Posty: 414
Rejestracja: 19 sie 2012, 18:45

Re: phpBB - Temat główny

19 sie 2012, 19:49



 
Awatar użytkownika
Macsch15
Administrator
Posty: 1968
Rejestracja: 10 sie 2012, 16:12
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Re: phpBB - Temat główny

Autor tematu

19 sie 2012, 19:51

Woh, widziałem wcześniej phpbb na gicie, ale nie zauważyłem że oni tam wersję 4 mają :C


 
Awatar użytkownika
Trace
Stały użytkownik
Posty: 414
Rejestracja: 19 sie 2012, 18:45

Re: phpBB - Temat główny

19 sie 2012, 19:52

phpBB4 zapewne wyjdzie za jakieś 5/6 lat :D. Pewnie trochę po MyBB 2.0.
Już ile trzeba czekać na 3.1, a niedługo ma się do tego 3.0.11 pojawić.


 
Awatar użytkownika
Ralfp
Stały użytkownik
Posty: 476
Rejestracja: 11 sie 2012, 9:16

Re: phpBB - Temat główny

19 sie 2012, 20:53

A ja sie pod zarzutem o beznajdziejne themowanie w phpBB3 podpisuję. Każdy normalny skrypt forum daje mi dostęp do zmiennych zawierających np. nazwę zalogowanego albo funkcję do robienia linków.

Próżno tego szukać w phpBB3. Chcesz własny link do profilu usera? Nie zrobisz, bo phpBB3 ma jedną zmienną która u zalogowanych wygląda tak:

<a href="tutaj-link-do-wylogowania-sie">Wyloguj [ Ralfp ]</a>

U gości jest taki:

<a href="tutaj-link-do-zalogowania-sie">Zaloguj się</a>

Wynik jest łatwy do przewidzenia: Wszystkie themy do phpBB3 mają identyczny układ.


 
Awatar użytkownika
Macsch15
Administrator
Posty: 1968
Rejestracja: 10 sie 2012, 16:12
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Re: phpBB - Temat główny

Autor tematu

19 sie 2012, 22:38

Argh! Brakuje narzędzi do przebudowania zawartości postów! q.q


 
Awatar użytkownika
Trace
Stały użytkownik
Posty: 414
Rejestracja: 19 sie 2012, 18:45

Re: phpBB - Temat główny

22 sie 2012, 20:44

Co uważacie o MODach z pod stajni phpBB SEO?


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości